Gimnazjum w Sierosławicach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Historia

Historia

Krótka historia Gimnazjum w Sierosławicach,
(wcześniej w Mniszowie).

 Ustawa z 8 stycznia 1999 roku  wprowadziła reformę ustroju szkolnego. Od 1 września tegoż roku częścią obowiązującej struktury oświaty jest trzyletnie gimnazjum po sześcioletniej szkole podstawowej. Już 26 lutego 1999 roku Rada Gminy Nowe Brzesko swoją uchwałą Nr VII/35/99 powołała Gimnazjum w Mniszowie, funkcję dyrektora objęła mgr Barbara Wawrzak pozostając dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mniszowie. To trudne zadanie sprawowała do 31 sierpnia 2001 roku. Trudne, bo przed przyjściem pierwszych uczniów należało:

  • wypracować wiele dokumentów: statut szkoły, program wychowawczy, szkolny zestaw programów, wewnątrzszkolne zasady oceniania, wybrać podręczniki do nauki w klasie pierwszej, z biegiem lat były one modyfikowane oraz dopracowywano nowe,
  • przygotować sale lekcyjne, odpowiedni sprzęt oraz pracownię komputerową.

Gimnazjum zlokalizowano na parterze budynku Szkoły Podstawowej w Mniszowie.
Od roku 2001/2002 dyrektorem gimnazjum jest mgr Halina Krosta, powołana na to stanowisko w wyniku postępowania konkursowego.
Uczniami gimnazjum są absolwenci Szkoły Podstawowej w Mniszowie, Szkoły Podstawowej w Sierosławicach i częściowo Szkoły Podstawowej w Żębocinie, a mieszkający w: Grębocinie, Mniszowie Kolonii, Mniszowie Wsi, Szpitarach, Przybysławicach, Kucharach, Śmiłowicach, Sierosławicach. 1 września 2004 roku dołączyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Koczanowie a mieszkający w Majkowicach. Dla uczniów mieszkających najdalej zorganizowano dowóz autobusem, dochodzący uczyli się na tzw. "drugą zmianę" do godziny 17:00, Dopiero w roku 2004/2005 zaadaptowano salę gimnastyczną na dwie sale lekcyjne, a zajęcia wychowania fizycznego częściowo odbywały się w odległej Szkole Podstawowej w Sierosławicach.(nowa sala gimnastyczna).

Pomimo dwóch szkół w jednym budynku, wiele nas, nauczycieli, łączyło: wspólne cele wychowawcze, pomieszczenia, pomoce dydaktyczne. Wielu nie miało pełnego wymiaru godzin swojego przedmiotu, dlatego uzupełniało etat w Szkole Podstawowej, a było też odwrotnie. Z biegiem lat kilku podjęło studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne, dające uprawnienia do uczenia drugiego przedmiotu. 

Tradycją szkoły stały się konkursy ekologiczne, działania ekologiczne prowadzone w naszej gminie celem szerzenia i propagowania i utrwalania u dzieci prawidłowych nawyków dbałości o środowisko. Konkursy wtopiły się w finał akcji "Sprzątanie świata", które integrowały młodzież wszystkich szkół gminy w działaniach ekologicznych. W oparciu o pozyskiwane środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz fundusze gminy organizowaliśmy konkurs:"Recykling to się opłaca". Współtowarzyszyły mu również happeningi ekologiczne.

Nadszedł rok szkolny 2008/2009, po dziewięciu latach gościnnych murów Szkoły Podstawowej w Mniszowie rozpoczęliśmy naukę w nowym obiekcie dydaktycznym w Sierosławicach, dodatkowo z kompleksem boisk sportowych w ramach programu "Moje boisko, Orlik 2012" Zajęliśmy piętro tegoż budynku, a na parterze mieści się Szkoła Podstawowa. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z młodszymi kolegami z uwagi na umieszczoną na parterze nowoczesną szatnię w stylu iście amerykańskim (każdy uczeń odpowiada za swoją szafkę). Zyskaliśmy wiele powierzchni użytkowej: salę gimnastyczną, bibliotekę, salę do zajęć wyrównawczych, pokój pielęgniarki, pokój pedagoga, każdy oddział ma swoją salę lekcyjną wyposażoną w nowy sprzęt, wzbogaciliśmy się w nowe pomoce naukowo-dydaktyczne. Wraz z przejściem do nowego budynku uruchomiliśmy również nową pracownię komputerową, otrzymaną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Każda sala ma dostęp do sieci Internet.
pracownia

W nowym miejscu, nowym środowisku czekają nas nowe wyzwania, wypracowanie nowej tradycji szkolnej. W tym pierwszym roku w Sierosławicach wtopiliśmy się w imprezę środowiskową organizowaną od lat przez Szkołę Podstawową,  a mianowicie środowiskowy opłatek i kiermasz stroików świątecznych. Uczestniczą w niej uczniowie, ich rodzice i rodziny, nauczyciele, władze samorządowe i wszyscy przyjaciele szkoły.

"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni" - tak brzmiało motto uroczystości otwarcia obiektów dydaktycznych.  Potrzebni w nauce obowiązku i odpowiedzialności za wychowanie i wykształcenie dzieci. Praca jest codzienną, niewidoczną gołym okiem ale widać ją po osiąganych efektach. Do tej pory nie wstydziliśmy się zachowań naszych uczniów poza szkołą, na wycieczkach i oby było tak jak najdłużej. Niech nowa szkoła będzie bezpieczna. Na tej niewielkiej przestrzeni uczmy się szanować siebie nawzajem, myśleć, zdobywać wiedzę, zadziwiać, znajdować spokój i tworzyć. Wszystko to dzięki zaangażowaniu nauczycieli i chęci  pracy uczniów.

 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj42
mod_vvisit_counterWczoraj26
mod_vvisit_counterW tym tygodniu233
mod_vvisit_counterW tym miesiącu788
mod_vvisit_counterOgółem237941

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Sobota
22 Lutego 2020
Imieniny obchodzą
Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz, Wrócisław

Do końca roku zostało 314 dni.
Zodiak: Ryba

Terminarz

Do końca roku szkolnego zostało: