Gimnazjum w Sierosławicach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Nasze Imię

Nasze Imię

 Wybór patrona szkoły nie jest rzeczą łatwą. Decyzja, co do nadania imienia niesie za sobą wiele konsekwencji - organizację pracy z młodzieżą, wiedzę i wartości, które chce się jej przekazać, a także zwykłą pracę na lekcjach.

Polscy odkrywcy i podróżnicy pozwalają zaszczepić w uczniach chęć poznawania świata. Tego świata, który w dobie Internetu kurczy się do małej wioski. Jest w zasięgu ręki każdego z nas. Podróże to nie tylko wyprawy geograficzne, to odkrywanie świata w całej jego złożoności: różnych dziedzin wiedzy, w tym przedmioty ścisłe: chemia, fizyka, matematyka, biologia; znajdą w nim miejsce również nauki humanistyczne. Odkrycia i podróże dotyczą organizowania „wypraw” nie tylko w teraźniejszości, przeszłość też przecież stoi otworem jako kopalnia wiedzy dla uczniów.

Imię, które nosiłoby nasze gimnazjum, pozwoliłoby młodzieży poznać osiągnięcia naukowe, publikacje związane z odkrywaniem świata tych wszystkich Polaków, których nazwiska powoli odchodzą w zapomnienie. Spośród wielu wybitnych rodaków pozwolimy sobie przypomnieć parę nazwisk: prof. Stefan Banach matematyk Uniwersytetu Lwowskiego, Karol Olszewski - chemik, Paweł Strzelecki - odkrywca. Dobrze również poznać postać tych, którzy pasję poznawania świata przelali na papier - A. Fiedlera, małżeństwo Centkiewiczów. Wielkim podróżnikiem i odkrywcom dusz ludzkich był Jan Paweł II. Odkrywanie świata to również pokonywanie własnych słabości, kształtowanie charakteru. W tym miejscu należałoby przybliżyć uczniom historię uczestnictwa w wyprawach na biegun Janka Meli.

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich możliwości, które daje nam imię „Polskich Odkrywców i Podróżników”. Mamy nadzieję, że oprócz zaszczepienia pasji poznawczej i wiedzy naszej młodzieży, przyda się również znajomość języków obcych. Jesteśmy obywatelami świata, obywatelami Europy. Chcemy aby uczniowie naszej szkoły poczuli dumę z faktu, że Polacy to naród, który miał swój udział w odkrywaniu tego świata.


 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj11
mod_vvisit_counterWczoraj25
mod_vvisit_counterW tym tygodniu127
mod_vvisit_counterW tym miesiącu554
mod_vvisit_counterOgółem234571

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Piątek
22 Listopada 2019
Imieniny obchodzą
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła
Do końca roku zostało 40 dni.
Zodiak: Skorpion

Terminarz

Do końca roku szkolnego zostało: